czwartek, 10 lutego 2011

Warto zastanowić się nad wyborem, w zależności od potrzeb

artykuł przedrukowany ze strony artykulycom.pl


Jak wybrać III filar - czyli uczmy się na błędach (cudzych)Ciekawy artykuł!


Autor: marcinkowalski34 | Pobierz kod HTML | Wersja do druku

Dodany 07-02-2011 r., przeczytany 5 razy | ilość słów: 770 | oceń to!

Tagi: emerytury       oszczędzanie       ofe       starość       
Pseudoreforma Rządu Pana Tuska spadła na przyszłych emerytów jak grom z jasnego nieba. Stało się. Dotychczasowy III filarowy system emerytalny ulegnie znacznej zmianie. Większa część realnych pieniędzy które przyszli emeryci mieli odkładać w II filarze, stanie się wirtualnym zapisem na kontach w ZUS-ie. Przyszłość polskich emerytów jawi się w jeszcze czarniejszych barwach niż do tej pory. Wobec powyższego, coraz aktualniejszym pytaniem, które zadaje sobie większość rozsądnie myślących ludzi, jest pytanie: jak wybrać III filar? 
POLECAMY:

III filar
Zanim postaramy się na powyższe pytanie odpowiedzieć, zaznaczmy tylko że przez III filar rozumiemy wszelkie możliwości lokowania pieniędzy, które daje nam rynek finansowy. Spośród produktów dostępnych dzisiaj praktycznie dla każdego, możemy do tej kategorii zaliczyć m.in lokaty, konta oszczędnościowe, akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia z funduszami kapitałowymi, w tym również polisy Unit-linked. Warto dobrze przemyśleć decyzję wyboru takiego produktu jak III filar, po to żeby nie popełnić kilku błędów.
Jeszcze mam czas...
Pierwszym błędem który dużo osób popełnia jest ciągłe odkładanie tematu oszczędzania na emeryturę. Pieniądze zawsze jest na co wydać, ponieważ nasze potrzeby rosną wraz z zarobkami. Dlatego warto przyjąć w zarządzaniu swoimi finansami prostą zasadę: "najpierw płać sobie". Czemu zasada ta jest aż tak ważna? Często mamy naprawdę dobre intencje. Szczerze zależy nam na zabezpieczeniu swojej przyszłości poprzez wpłaty na III filar. Odsuwamy jednak tę decyzję, usprawiedliwiając się, że w tym miesiącu bądź roku "akurat mieliśmy dużo wydatków". Jakie są tego skutki? Emerytalny zegar tyka. Z każdym rokiem zwłoki musisz odłożyć coraz więcej środków żeby III filar i środki w nim zgromadzone wystarczyły. Dlatego potraktujmy oszczędzanie na emeryturę jako nasze zobowiązanie. Najpierw płaćmy sobie, potem opłacajmy rachunki i inne zobowiązania, a dopiero to co zostaje na przyjemności. W innej kolejności nigdy nie odłożymy na emeryturę.
Lokata i konto oszczędnościowe
Wiele osób myśli, iż są w stanie odłożyć pieniądze potrzebne na emeryturę na koncie oszczędnościowym albo lokacie. I część z tych osób ma rację. Niestety tylko niewielka część, dokładnie ta, która jest w stanie odłożyć 30-40% swojego miesięcznego wynagrodzenia. Dlaczego? Z prostego powodu. Oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych po uwzględnieniu inflacji jest tak niewielkie, że nie pozwala utrzymać siły nabywczej pieniądza w czasie. Dlatego jeśli odkładamy mniej, musimy wybrać taki III filar, który przyniesie nam większe stopy zwrotu.
"Dobre produkty" z drogich reklam
Uważajmy na reklamy. Nie zawsze III filar, którego wizytówką są szczęśliwi emeryci uśmiechający się do nas z ekranów TV i billboardów będzie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy że reklama kosztuje a to klient w ostateczności za nią płaci. Częsty błąd polega również na tym, że wybieramy III filar w tej instytucji w której mamy konto bankowe czy otwarty fundusz emerytalny. Nie zawsze jest to najlepszy wybór, ponieważ raczej nie istnieją instytucje finansowe, które by miały najlepsze produkty ze wszystkich sektorów rynku finansowego. Zwracajmy uwagę na koszty, zwłaszcza w produktach tych firm, które najbardziej się reklamują. Naprawdę warto.
Kupiłem emeryturę a dostałem ubezpieczenie
W latach 90-tych zostały wprowadzone pierwsze produkty pozwalające długoterminowo oszczędzać. Niestety większość z nich była po prostu ubezpieczeniem, w którym tylko część składki była inwestowana w związku z tym, jeśli ktoś nie do końca wiedział jaki III filar wybrał i przez kilka lat nie sprawdzał stanu swojego rachunku, mógł być mocno rozczarowany. Ubezpieczenia niestety kosztują i w przypadku kiedy spora część składki przepadała na ryzyko ubezpieczeniowe, trudno było na tego rodzaju produktach zarobić. Chociaż...zdarzali się również tacy którym się to udało. Niemniej jednak pamiętać trzeba, że wtedy innych produktów nie było. Ktoś może powiedzieć że lepiej było oszczędzać na lokacie czy koncie bankowym. Być może tak. Pytanie tylko ile by kapitału na tych kontach i lokatach zostało, jeśli weźmiemy pod uwagę naszą skłonność do wydawania zaoszczędzonej gotówki. Tak czy inaczej warto wyciągnąć naukę na przyszłość. Jeśli wybieramy III filar w formie ubezpieczenia, zwróćmy uwagę na to, żeby całość składki której wpłacamy była oszczędzana i inwestowana.

    
   Pozdrawiam i polecam artykuły:
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz